Opublikowano Dodaj komentarz

Jak wybrać prezent dla dziecka? Poradnik w 3 słowach.

Zapewne niejeden rodzic czy dziadek zadał sobie pytanie: Jak wybrać prezent dla dziecka? Znaleźć odpowiedź nie jest łatwo, ponieważ nauczeni własnym doświadczeniem, kierują się zazwyczaj w stronę tradycyjnych zabawek, takich jak puzzle, planszówki czy drewniane klocki. Z drugiej jednak strony, nie chcąc wyjść na niemodnych lub starych, często sięgają po elektronikę taką jak telefony, tablety czy laptopy. Jaki jest zatem idealny prezent dla dziecka? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak wybrać prezent dla dziecka? Zwróć uwagę na wiek

Najważniejsze to określić, w jakim wieku jest dziecko. Co innego bowiem będzie odpowiednie dla 2 latka, a inne zabawki sprawią frajdę 13 latkowi. Jest to o tyle ważne, że niektóre zabawki będą przystosowane dla określonych grup wiekowych i chcąc zrobić wymarzony prezent, możemy wywołać w najlepszym przypadku zawód na twarzy malucha — w najgorszym wyrządzić krzywdę. O tym, jak dobrać zabawki do wieku dziecka pisałem szerzej artykule na mojej stronie.

Dziadku, babciu — porozmawiaj z rodzicami o tym, jaki prezent dla dziecka

Bardzo ważne jest, by przed podjęciem decyzji o zakupie prezentu porozmawiać z rodzicami i respektować ich zdanie na ten temat (to samo tyczy się słodyczy). Niektórzy rodzice nie chcą, by ich dzieci bawiły się określonymi zabawkami lub używały gadżetów elektronicznych. Czasem mogą występować również przeciwwskazania medyczne — np. epilepsja lub uczulenie na niektóre materiały. Jeśli jednak rodzice nie pomogą nam odpowiedzieć na pytanie Jaki wybrać prezent dla dziecka?, ponieważ nie mamy możliwości porozmawiania z nimi wcześniej, to warto zdecydować się na proste i uniwersalne rozwiązania, takie jak np. pięknie ilustrowane bajki dla dzieci lub drewniane klocki.

Jak wybrać prezent dla dziecka

Więc jaki prezent dla dziecka?

Jeśli ustalimy już wszystkie powyższe kwestie, czas na zakupy. W przypadku najmłodszych, w pierwszej kolejności warto zainteresować się książkami ilustrowanymi przez polskich artystów! To niezwykły prezent, który buduje więź między rodzicem a dzieckiem. Świetnym rozwiązaniem są również drewniane zabawki, takie jak klocki, które można wspólnie układać przez długie godziny. Ważne, by dostosować poziom trudności do wieku dziecka. Należy zwrócić uwagę na pochodzenie zabawek. Te sprowadzane z Chin, nawet jeśli drewniane mogą być nasączane szkodliwymi związkami, które mają impregnować drewno w czasie wielomiesięcznego transportu w zawilgoconych kontenerach. Jeśli decydujemy się na zakup u polskiego producenta, zawsze możemy zadzwonić i zapytać o użytą technologię lub nawet odwiedzić zakład i dopilnować wszystkiego osobiście. Z całą pewnością odradzamy zakup elektronicznych gadżetów, szczególnie dla najmłodszych. Taki prezent możemy rozważyć tylko dla starszych dzieci, które są na tyle dojrzałe, żeby faktycznie wykorzystać sprzęt do nauki lub rozwijania pasji. Więcej na ten temat pisałem w artykule Czy smartfon jest szkodliwy dla dziecka.

Jak wybrać prezent dla dziecka? Kieruj się przede wszystkim:

  • wiekiem dziecka
  • sugestią rodziców
  • upodobaniami malucha
  • krajem pochodzenia
  • uniwersalnością
Jak wybrać prezenty dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *