Opublikowano Dodaj komentarz

Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Dzieci bawią się drewnianymi ekologicznymi klockami na drewnianej podłodze.

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak dobrać zabawkę dla dziecka? Jeśli tak, to wiesz, jak trudne jest to zadanie. Jak bowiem pogodzić wymagania twojej pociechy i twoje? Zacznijmy od początku.

Dobieraj zabawkę dla dziecka na podstawie…

… przede wszystkim:

  • Wieku dziecka – zabawka musi być zgodna z manualnymi i intelektualnymi możliwościami twojej pociechy
  • Użytych materiałów – sprawdź przede wszystkim czy zabawka jest bezpieczna dla twojego dziecka
  • Solidności – dobra zabawka posłuży przez lata, rosnąc i dojrzewając wraz z właścicielem 😉

To właśnie tymi zasadami kierowaliśmy się tworząc Hocki. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Witaj w świecie Hocków. O to, jak dopasować zabawkę do wieku dziecka, zapytaliśmy panią psycholog mgr Małgorzatą Kwiatek-Thomasson.

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 0-3 miesiące?

To okres niemowlęcy. Warto wiedzieć, że dziecko bawi się już w brzuchu mamy — m.in. stąd kopanie. Po narodzinach, we wczesnym okresie życia, dziecko nie widzi jeszcze zbyt ostro, za to dobrze słyszy. W tym okresie do zabawy służy głównie rodzic — jego twarz, mimika, słowa, codzienna pielęgnacja. To dla malucha bardzo angażujące i fascynujące. Dobrze sprawdzają się również zabawki kontrastowe. Należy jednak uważać, żeby nie przesadzić z natężeniem bodźców. Dobrze używać zabawek wykonanych z naturalnych materiałów, oferujących proste kontrasty.

Polecane zabawki dla dzieci: wiszące zabawki kontrastowe, aktywności z rodzicem.

Jak dobrać zabawkę dla dziecka

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 3-6 miesięcy?

W tym wieku dziecko zaczyna być świadome własnego ciała i motoryki. Chętnie wyciąga rączki po przedmioty zawieszone nad swoją głową. Cały czas kształtuje się także wzrok. Nadal idealne będą zabawki kontrastowe — książeczki czy kocyki. W tym wieku dziecko bada swoje możliwości. Uwielbia przekładać przedmioty z rączki do rączki oraz dotykać różnych faktur.

Polecane zabawki dla dzieci: zabawki kontrastowe np. kocyki, zabawki sensoryczne do dotykania

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 6-9 miesięcy?

To okres coraz większej świadomości ciała malucha. Pojawia się chwyt szczypcowy, co pozwala coraz pewniej podnosić i przenosić przedmioty. Coraz lepsza jest także koordynacja ręka-oko. Dziecko w tym wieku zaczyna pełzać i raczkować — odkrywa świat wokół siebie. Zaczyna bawić się coraz bardziej świadomie.

Polecane zabawki dla dziecka: miękkie klocki, książeczki z niedrącymi się kartkami, duże przedmioty, takie jak drewniane łyżki itp.

Jak dobrać zabawkę dla dzieci

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 9-12 miesięcy?

Maluch zaczyna wstawać i intensywnie eksplorować swój mały-wielki świat. W tym wieku dziecko zaczyna rozumieć, że coś jest, albo tego nie ma (pojawia się i znika). Dlatego tak bardzo cieszą go zabawy w „a kuku”. Widzi już całkiem nieźle, dlatego można kupić pierwsze książeczki wspomagające rozpoznawanie liter i wyrazów, zwierzątek itp.

Polecane zabawki dla dziecka: pchacze, książeczki wspomagające naukę

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 12-24 miesięcy?

W tym okresie dziecko rozwija wcześniej poznane umiejętności. Doskonale sprawdzą się zabawki do odpychania (rowerki), a także przedmioty pomagające naśladować zachowania rodziców (mycie zębów, rąk, gotowanie). Dzieci całkiem nieźle rozpoznają obiekty — super okażą się proste, ilustrowane książeczki, w których będzie można wyszukiwać postacie. Dzięki temu będziecie rozwijać spostrzegawczość oraz uważność.

Polecane zabawki dla dziecka: pchacze, rowerki do odpychania, proste, ilustrowane książeczki, proste przedmioty domowe — własna ściereczka, łyżka, szczotka do włosów

Jak dobrać zabawki dla dzieci

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 3-latka?

To wiek, w którym dzieci rozwijają myślenie konstrukcyjne, zaczynają rozumieć złożenie przedmiotów i zależności między nimi. To świetny moment na zakup pierwszych drewnianych klocków konstrukcyjnych. Otwory, wałki, kółka, przewlekanie i owijanie sznurka. Dzieci nadal gryzą przedmioty, dlatego ważne, by zabawki wykonane były z materiałów ekologicznych, takich jak drewno. Pierwsze konstrukcje rozwijają szereg ważnych umiejętności takich jak:

  • wyobraźnia
  • uwaga
  • umiejętność pokonywania przeszkód
  • wytrwałość
  • systematyczność
  • precyzja ruchów
  • myślenie

Polecane zabawki dla dziecka: drewniane klocki konstrukcyjne, zabawki do piasku — foremki, wiaderka itp.

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 4-latka?

Zabawa w konstruktora nabiera tempa! Dzieci zaczynają świadomie budować różne konstrukcje. Doskonale rozumieją zależności między elementami, co sprawia mnóstwo frajdy, zwłaszcza w trakcie zabaw z rówieśnikami. Dzieci w tym wieku zazwyczaj nie wkładają już wszystkiego do buzi, dlatego na tym etapie możemy rozbudowywać zestaw drewnianych klocków o bardziej zaawansowane elementy. Możemy również zacząć podsuwać proste instrukcje układania klocków (oczywiście o ile dziecko lubi taką formę zabawy).

W tym wieku dzieciaki są bardzo ruchliwe — może to dobry moment na prawdziwy rower? Warto zachęcać maluchy do ruchu, ponieważ te zdrowe nawyki zostaną im już na zawsze.

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: 5-6-latka?

To już całkiem duże dzieci! Wyobraźnia zaczyna działać pełną parą, warto więc ją wspierać przez wspólną zabawę i wymyślanie historii. Jako scenografia świetnie sprawdzą się drewniane klocki, z których można budować bohaterów dziecięcych historii. Konstrukcje budowane przez dzieciaki, również stają się bardziej zaawansowane, często także bardziej abstrakcyjne. Warto wybierać takie zestawy zabawek, które możemy rozbudowywać o dodatkowe, bardziej zaawansowane elementy lub rozszerzyć paletę instrukcji budowy.

Polecane zabawki dla dziecka: zaawansowane drewniane klocki konstrukcyjne, ilustrowane książki

Dobieranie zabawki dla dziecka

Jak dobrać zabawkę dla dziecka w wieku: wczesnoszkolnym?

Pierwsze lata szkoły, to okres uświadamiania sobie swojego miejsca w społeczeństwie. To pierwsze przyjaźnie. Bardzo często dzieci bawią się w odgrywanie ról — np. zabawa w dom. Jest to również okres wzmożonego zainteresowania elektroniką i gadżetami — coraz więcej kolegów i koleżanek ma własne telefony. Radzimy jednak trzymać rękę na pulsie i zajmować uwagę dziecka wspólną nauką czy zabawą. Telefon, niewłaściwie używany, nie jest najlepszym przyjacielem.

Na tym etapie nadal świetnie sprawdzają się klocki konstrukcyjne, puzzle, gry planszowe, ilustrowane książki. Za niedługo dzieci wejdą w pierwsze trudne lata. Warto cały czas budować bliskość i więź, właśnie poprzez wspólne spędzanie na zabawie, czytaniu czy po prostu rozmowie.

Jak dobrać zabawkę dla dziecka?

By odpowiedzieć na to pytanie najlepiej skupić się na własnej ocenie możliwości dziecka i obserwacji. 

Pamiętajmy, by zabawka była bezpieczna. Warto szukać naturalnych materiałów, takich jak drewno czy papier. Ważne także, by szukać zabawek przyjemnych wizualnie — ładna, drewniana zabawka, to nie tylko ładny dodatek do dziecięcego pokoju, ale także rozwijanie poczucia estetyki i zamiłowania do natury od najmłodszych lat życia.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *