Opublikowano Dodaj komentarz

Czy smartfon jest szkodliwy dla dzieci?

Czy smartfony są szkodliwe dla małych dzieci?

Wychowanie dzieci, to jedno z najtrudniejszych zadań dla rodzica — jednak gra jest warta świeczki. Oprócz wielkiej radości z patrzenia, jak dziecko prawidłowo się rozwija, dajemy naszemu maluchowi to, co najważniejsze — szczęśliwą przyszłość. Gdzie w tym wszystkim umiejscowić telefon? Nieuniknione, że w pewnym momencie życia naszej pociechy damy jej smartfona. Kiedy to zrobić? Czy limitować dostęp do telefonu? I najważniejsze pytanie: czy smartfon jest szkodliwy dla dzieci?

Rodzicu, czy smartfon jest szkodliwy dla Twojego dziecka? 

Niestety coraz częściej w wychowaniu naszego dziecka uczestniczą elektroniczne gadżety. Z jednej strony wydaje nam się to naturalne — takie mamy czasy — jednak wiek dziecka, w którym dostaje od rodzica telefon bardzo się obniżył. A to właśnie powinno wzbudzić naszą czujność.

W artykule postaram się przybliżyć, jaki jest wpływ elektroniki na wychowanie, bazując na badaniach i artykułach dostępnych w sieci. Jakie są Wasze spostrzeżenia na ten temat? To będzie bardzo cenne jeśli się nimi podzielicie!

Jak najmłodsi używają elektroniki?

Małe dzieci coraz częściej korzystają z elektroniki — to fakt. Według badań aż 64% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6,5 roku życia korzysta z telefonu, laptopa lub konsoli do gier. Robią to w przeróżnych okolicznościach często tworząc kalki swoich rodziców — w czasie posiłków, przed snem, oglądając bezwartościowe treści (tzw. filmiki itp.) lub wpatrując się w telefon bez celu! Niestety to prawda: aż 67% dzieci rocznych lub dwulatków ogląda filmiki w internecie, a 69% używa telefonu bez bliżej określonego celu. Jest to o tyle przerażające, że według Amerykańskiej Akademii Pediatrii dzieci do 2 roku życia nie powinny mieć żadnego kontaktu z urządzeniami ekranowymi.

Warto zwrócić uwagę, że większość działań podejmowanych przez najmłodszych, to działania bierne polegające tylko na odbieraniu bodźców. Aktywności wymagające interakcji, takie jak przeglądanie i wyszukiwanie treści czy nawet granie w gry są w zdecydowanej mniejszości. Nawet u starszych dzieci, w wieku 5 lat, takie aktywności podejmuje kolejno 26% i 28% badanych.

Czy smartfon jest szkodliwy – jakie zagrożenia niesie jego częste użytkowanie? 

Długofalowe skutki nie są jeszcze dobrze poznane, ponieważ temat ten jest stosunkowo świeży. Niektórzy badacze, tacy jak Manfred Spitzer czy Zimmerman wskazują pewne zagrożenia, na które narażone są dzieci w przypadku nieodpowiedniego korzystania z elektroniki. Są to m.in.:

  • zaburzenia motoryczne
  • zaburzenia mowy
  • problemy ze snem
  • otyłość

Większość z nas pamięta czasy, gdy od najmłodszych lat zabawki konstruowane były przez dzieciaki z najrozmaitszych rzeczy znalezionych w domu czy na podwórku. Następnie całe dnie maluchy biegały z nimi na zewnątrz świetnie się bawiąc.

Wpływ na relacje rodzinne i budowanie szkodliwych nawyków

Specjaliści ostrzegają również przed codziennymi praktykami, takimi jak włączanie dzieciom bajek do posiłku. Takie działania spłycają rolę posiłku jedynie do zaspokajania głodu, podczas gdy może to być czas budowania wspólnych relacji poprzez rozmowy przy stole. Korzystanie z telefonów spłyca także ogólne relacje w rodzinie. Dzieci często widzą takie zachowania u dorosłych, którzy oglądają telewizję w czasie posiłku czy odbierają służbowe telefony w wolnym czasie. Taki przykład może zaburzać wzorzec prawidłowych, bliskich relacji z rodziną i przyjaciółmi.

Czy smartfony są szkodliwe dla małych dzieci?

Jak sprawić, by smartfon nie był szkodliwy?

Amerykańska Akademia Pediatryczna w 2016 roku zaktualizowała zalecenia dotyczące korzystania z elektroniki przez najmłodszych. AAP apeluje:

 niewskazane jest używanie urządzeń ekranowych przez dzieci poniżej 2 roku życia, a ewentualne walory edukacyjne pojawiają się dopiero w późniejszych latach rozwoju dziecka. 

Jesper Juul, duński pedagog, proponuje również stworzenie stref bez elektroniki. Taką strefą można objąć:

  • dziecięce pokoje
  • miejsca spożywania posiłków
  • sypialnie
  • miejsca, gdzie spędza się czas rodzinnie

Świetnym pomysłem jest również wprowadzenie analogowych rozwiązań. Dzieci nie wiedzą o atrakcyjności elektronicznych gadżetów, dopóki sami ich im nie pokażemy. Warto zwrócić uwagę również na to, że nasze matki i babcie nie miały do dyspozycji smartfona, aby zająć uwagę dziecka. Świetnie sprawdzały się wtedy różnego rodzaju lalki czy inne zabawki. Warto wrócić do naturalnych materiałów i zabawek, które mimo swej bogatej struktury nie wpływają na przebodźcowanie dziecka. Np. drewniane klocki, które mogą przez wiele lat rosnąć wraz z dzieckiem, niezmiennie dając mu mnóstwo frajdy z nauki i zabawy. 

Smartfon

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy smartfon jest szkodliwy dla dzieci, należy zastanowić się przede wszystkim, w jakim wieku są nasze pociechy. W przypadku starszych odpowiednio dobrane aplikacje mogą sprzyjać edukacji dziecka. Warto jednak pokazywać dzieciom alternatywne formy zabawy i edukacji. Moim zdaniem, nie ma nic lepszego niż fajna zabawka, która na długo zajmie dzieciakom czas. Jeśli nie jesteście pewni, jaka będzie najlepsza, rzućcie okiem na artykuł Jak wybrać zabawkę dla dziecka?

Dajcie również znać, co wy myślicie na temat elektroniki w życiu dziecka i odwiedźcie naszego Instagrama Hocki_Drewniane_Klocki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *